Reservekok søges til Storebælt Sinatur Hotel & Konference

Hotel Storebælt i Nyborg, Sinatur Hotel & KonferencePubliceret 15. juni 2025
Ansøgningsfrist: Hurtigst muligt

Reservekok søges til Storebælt Sinatur Hotel & Konference


Har du passion for madlavning og lyst til fleksible arbejdstider?
Vi søger en dygtig og engageret reservekok, der kan træde til ved ferie, sygdom og spidsbelastninger i køkkenet.

Du bliver en del af et dedikeret team, der tænker kvalitet frem for kvantitet. Og det forventer vi også, at du gør. Uanset om maden skal serveres på en stor buffet til vores daglige konferencegæster eller som a la carte retter for private gæster og selskaber, går vi aldrig på kompromis med hverken smag eller æstetik.

Du kommer til at arbejde med de bedste råvarer, gerne handlet økologisk og lokalt.  Og du får rig mulighed for at udfolde dine eksperimenterende og kreative sider. 

I Sinatur værner vi om vores medarbejdere. I er vores absolut vigtigste ressource, og derfor arbejder vi meget målrettet med at skabe et godt arbejdsmiljø med plads til forskelligheder, fællesskab, fleksibilitet og individuel udvikling. 

Vi tilbyder:

  • Et velfungerende og dedikeret team
  • Mulighed for flere timer ved travlhed
  • Et job med stor fleksibilitet - ideelt som supplement til anden beskæftigelse
  • Et arbejdsmiljø med fokus på faglighed, samarbejde og godt humør

Arbejdsopgaver:

  • Forberedelse og tilberedning af kolde og varme retter
  • Anretning til både buffet, selskaber og møder
  • Medvirken til rengøring og egenkontrol
  • Samarbejde med køkken- og serveringspersonale

Vi søger dig, der:

  • Er faglært kok eller har god erfaring fra professionelt køkken
  • Arbejder selvstændigt, struktureret og bevarer overblikket
  • Har fleksibilitet og en positiv tilgang til skiftende arbejdstider
  • Er kvalitetsbevidst og brænder for god mad

Vil du vide mere?
Har du nogen spørgsmål til stillingen, er du velkommen til at kontakte køkkenchef Henrik Larsen på 28491999 eller hela@sinatur.dk.

Stillingen ønskes besat hurtigst muligt, og vi afholder derfor løbende samtaler.

Send din ansøgning snarest muligt via vores link.

Vi er mange, der glæder os til at få dig med på holdet og ser frem til at høre fra dig.

Om os
Sinatur Hotel & Konference er en gruppe af seks unikke hoteller beliggende i skovbrynet eller strandkanten. Vi fokuserer på gastronomi og dyrker det nære og autentiske. Her er højt til loftet, plads til alle og sjældent langt fra tanke til handling. 

Du kan læse mere om os og vores seks hoteller på www.sinatur.dk.

Tip en venDetaljer

Tjener / Medhjælper til morgen- og frokostservering på unikt hotel på Sydfyn

Sinatur Hotel & Konference Publiceret 5. juni 2025
Ansøgningsfrist: Hurtigst muligt

Tjener / Medhjælper til morgen- og frokostservering på unikt hotel på Sydfyn

Gl. Avernæs Sinatur Hotel & Konference søger dig, der vil give vores gæster en god oplevelse fra dagens første måltid - i naturskønne omgivelser.
Drømmer du om et arbejdsliv, hvor nærvær, kvalitet og fællesskab går hånd i hånd? På Gl. Avernæs - midt i det sydfynske øhav - leder vi efter en morgenfrisk og serviceminded medarbejder, som vil være med til at skabe gode oplevelser omkring vores morgen- og frokostservering.
Du kan være erfaren tjener - eller måske har du bare hjertet på det rette sted og lysten til at give gæsterne en god start på dagen. Hos os bliver du en del af et varmt og velfungerende team, hvor du ikke bare får et job, men en meningsfuld hverdag at være stolt af.
________________________________________
Dine primære opgaver
•    Klargøring og anretning af vores økologiske morgenmadsbuffet
•    Servering og forplejning i forbindelse med frokost og mødepakker
•    Værtskab og servicering af gæster - altid med smil og nærvær
•    Lettere oprydning og klargøring til næste service
•    Hjælp ved aftenservering eller selskaber, når der er behov
________________________________________
Hvem er du?
Vi forestiller os, at du …
•    Har erfaring fra restaurant-, café- eller hotelbranchen - men det kan også være dit første skridt i faget; motivation og servicegen vejer tungt.
•    Trives med faste rutiner og har det godt med at tage ansvar i de tidlige timer.
•    Har øje for detaljen, bevarer overblikket og møder gæsterne med et smil.
•    Er fleksibel og indstillet på både hverdag-, weekend- og lejlighedsvise aftenvagter (hovedsageligt mandag-fredag).
•    Sætter pris på godt samarbejde og hjælper kolleger, hvor der er brug for det.
________________________________________
Hvad får du hos os?
•    Attraktiv lønpakke inkl. pension og sundhedsordning.
•    Arbejdsglæde, fleksibilitet og stærkt kollegialt fællesskab.
•    En hverdag med fokus på økologi (sølvmærke), lokale råvarer og bæredygtighed.
•    Mulighed for faglig udvikling - uanset om du er ny i branchen eller erfaren tjener.
•    Unik arbejdsramme med havudsigt, skov og ro lige uden for døren.
________________________________________
Om Gl. Avernæs
Gl. Avernæs er en del af Sinatur Hotel & Konference - en B Corp-certificeret, dansk kæde med seks hoteller i naturskønne omgivelser. Vi arbejder målrettet med bæredygtighed i både gastronomi og vores sociale samt miljømæssige ansvar. Her går fællesskab og forretningsmæssig ambition hånd i hånd.
________________________________________
Klar til at blive en del af holdet?
Send din ansøgning til restaurantchef Laila Høi på lath@sinatur.dk. Vi holder samtaler løbende, så send gerne din ansøgning hurtigst muligt.
Har du spørgsmål, er du velkommen til at kontakte Laila på 63 73 73 73.


Vi glæder os til at høre fra dig!

 

Tip en venDetaljer

Vil du være med til at skabe gode oplevelser på Skarrildhus?

Sinatur Hotel & Konference Publiceret 23. maj 2025
Ansøgningsfrist: Hurtigst muligt

TEAM Skarrildhus har brug for en ekstra hænder, der kan hjælpe med at holde vores gamle, charmerende herregård pæn og ren, servere morgenmad, klargøre mødelokaler, vaske vores service op, således vi efterlader et godt indtryk hos vores gæster.
 

Har du sans for ovenstående, er det måske lige dig, vi mangler. 


Vi forventer, at du:  
•    Har erfaring med rengøring
•    Er servicemindet, imødekommende og smilende
•    Kan kommunikere på dansk
•    Er en teamplayer, der har ja-hatten på og leverer service i topklasse, når du er på arbejde
•    Kan bevare overblikket og er kvalitetsbevidst


Vi tilbyder:
•    Fordelagtige personalegoder
•    En arbejdsplads med fokus på medarbejdertrivsel og godt sammenhold
•    Søde kollegaer, der værdsætter dit arbejde
 

En god arbejdsplads: I Sinatur arbejder vi meget målrettet med at skabe et godt arbejdsmiljø med plads til forskelligheder, fællesskab, fleksibilitet og individuel udvikling. 


Vil du vide mere: Har du spørgsmål til stillingen, er du velkommen til at kontakte direktør Kirsten S. Villumsen på kisv@sinatur.dk eller 97 19 62 33.
 

Ansøgning og tiltrædelse: Stillingen ønskes besat snarest muligt, og vi afholder løbende samtaler. Så tøv ikke med at sende din ansøgning til Kirsten på ovenstående mail eller via linket.
 

Om os: Skarrildhus er en del af hotelkæden Sinatur Hotel & Konference, der består af i alt seks unikke hoteller med smuk natur som fællesnævner. Alle Sinatur hotellerne har høje ambitioner, når det kommer til at passe på naturen og drive en bæredygtig forretning. Vi har en række ambitiøse mål på naturens vegne, der blandt andet betyder, at vi i udgangen af 2020 er blevet B Corp certificeret. Det er en dokumentation på, at vi lever op til de højeste bæredygtige standarder indenfor miljømæssige og sociale forhold. Vi er på en spændende grøn rejse, som kun lige er begyndt, og som du får rig mulighed for at være en del af.
 

Tip en venDetaljer

Tjener søges til stemningsfuld herregård - vær med til at skabe uforglemmelige oplevelser!

Sinatur Hotel & Konference Publiceret 23. maj 2025
Ansøgningsfrist: Hurtigst muligt

Vil du være en del af en grøn virksomhed i vækst med gode værdier, attraktive personalegoder og godt kollegaskab?  Så er du måske den dygtige tjener, vi mangler på Haraldskær i Vejle. 


Her får du en vigtig rolle i den daglige drift af vores restaurant samt konference- og selskabslokaler og bliver en del af et dedikeret team. Sammen skal I sikre, at vores gæster får en god og nærværende oplevelse, der giver dem lyst til at komme igen.
 

Du skal være med til at videreformidle de gode historier om Sinatur og vores bæredygtige, gastronomiske koncept til vores gæster. Gastronomi er én af de tre kerneværdier, der danner udgangspunktet for hele vores forretning, og vi har Det Økologiske Spisemærke i sølv, som betyder at 60-90 % af vores mad- og drikkevarer er økologiske.
Vin er en kæmpe passion for os på Haraldskær. Vi tilbyder derfor rig mulighed for at lege rundt i et stort vinkort, der tæller op mod 1.000 vine fra hele Europa, heriblandt nogle af de store navne fra Bourgogne, Bordeaux og Italien mm.
 

Vi forventer, at:
•    Du brænder for dit fag samt, at du er faglært tjener
•    Du har stor passion for gode vine, lækre drinks og øl
•    Du mestrer den gode storytelling, når du skal præsentere retter og råvarer for vores gæster
•    Du er vant til arbejde hurtigt og effektivt og har evnen til at bevare overblikket
•    Du er kreativ og nytænkende i din tilgang til servicering af gæster og har øje for detaljerne
•    Du er udadvendt, interesseret i gæstekontakt og er yderst imødekommende
•    Du brænder for et godt samarbejde med dine kolleger og hjælper til, hvor det gælder
 

En god arbejdsplads. I Sinatur arbejder vi meget målrettet med at skabe et godt arbejdsmiljø med plads til forskelligheder, fællesskab, fleksibilitet og individuel udvikling. Derudover tilbyder vi en attraktiv lønpakke inkl. pensions- og sundhedsordning.
 

Vil du vide mere? Har du spørgsmål til stillingen, er du velkommen til at kontakte Restaurantchef Nich Ørum på nrum@sinatur.dk eller 7649 6000.
 

Ansøgning og tiltrædelse: Stillingen ønskes besat snarest muligt, og vi afholder løbende samtaler. Så tøv ikke med at sende din ansøgning til Nich på ovenstående mail.
 

Om os: Haraldskær er en del af hotelkæden Sinatur Hotel & Konference, der består af i alt seks unikke hoteller med smuk natur som fællesnævner. Alle Sinatur hotellerne har høje ambitioner, når det kommer til at passe på naturen og drive en bæredygtig forretning. Vi er på en spændende grøn rejse, som kun lige er begyndt, og som du får rig mulighed for at være en del af.
 

Tip en venDetaljer

Tjenerafløsere søges til Skarrildhus Sinatur Hotel & Konference

Sinatur Hotel & Konference Publiceret 19. maj 2025
Ansøgningsfrist: Hurtigst muligt

Tjenerafløsere søges til Skarrildhus Sinatur Hotel & Konference
Psst...
 

Vi har travlt på Skarrildhus Sinatur Hotel og Konference og søger derfor nye kollegaer til vores team af tjenerafløsere. Har du mod på en hyggelig tjans ved siden af skole, andet arbejde eller noget helt tredje? Så er du måske lige den person, vi mangler på vores hold.
 

Vi forventer ikke, at du kan jonglere med hverken glas eller tallerkener da vi selvfølgelig sørger for en grundig oplæring så du kommer til at kende husets rytme på en god måde. Det vigtigste er, at du er servicemindet, smilende, arbejdsom, og værdsætter begrebet NÆRVÆR.
 

Derudover forventer vi, at du er: 
•    Ansvarlig og forståelse for nærvær og personlig service
•    Pligtopfyldende og kvalitetsbevist
•    Pålidelig og taler dansk
•    Udadvendt og interesseret i gæstekontakt
•    En teamplayer, der værdsætter et godt samarbejde med dine kolleger
 

Vi tilbyder:
•    En arbejdsplads med fokus på medarbejdertrivsel og godt sammenhold
•    Fordelagtige personalegoder 
•    Søde kollegaer, der værdsætter dit arbejde og som også har tid til at grine af dine eventuelt dårlige jokes
 

Du arbejder ikke efter fast vagtplan, men får adgang til vores vagtplansystem, hvor du byder ind på vagter. Vagterne ligger typisk med start klokken 17:00 og frem og på enkelte hverdage fra kl. 11.
 

Vil du med på holdet?
Ønsker du mere information om stillingen, kan du kontakte Restaurantchef Jan Noer Baandrup på tlf. 26 79 85 46. Du sørger jobbet via nedenstående link.
 

Vil du vide mere om os?
Sinatur Hotel & Konference er en gruppe af seks unikke hoteller beliggende i skovbrynet eller strandkanten. Vi fokuserer på gastronomi og dyrker det nære og autentiske.
Her er højt til loftet, plads til alle og sjældent langt fra tanke til handling.
 

Du kan læse mere om os og vores seks hoteller på www.sinatur.dk.
 

Tip en venDetaljer

Tjenerelev søges til Storebælt Sinatur Hotel & Konference

Sinatur Hotel & Konference Publiceret 7. maj 2025
Ansøgningsfrist: Løbende

Brænder du for nærværende service og har du lyst til at kickstarte din karriere i Sinatur? Så er du måske den dygtige tjenerelev, vi mangler på Storebælt i Nyborg. 
Du får en vigtig rolle i den daglige drift af vores restaurant samt konference- og selskabslokaler og bliver en del af et dedikeret team, der står klar til at lære fra sig og give dig et godt indblik i tjenerfaget, samtidig med at der er god plads til at have det sjovt og være social.


Sammen skal I sikre, at vores gæster får en god og nærværende oplevelse, der giver dem lyst til at komme igen. Du får rig mulighed for at udvikle dig og sætte dit præg på vores hoteloplevelse, samtidig med at du bliver fortrolig med dit nye erhverv som tjener.  


Du skal være med til at videreformidle de gode historier om Sinatur og vores bæredygtige, gastronomiske koncept til vores gæster. Gastronomi er én af de tre kerneværdier, der danner udgangspunktet for hele vores forretning, og vi har Det Økologiske Spisemærke i sølv, som betyder at 60-90 % af vores mad- og drikkevarer er økologiske. Vi arbejder hver dag på at bevise, at bæredygtige ambitioner og omtanke for naturen ikke betyder afsavn og kedelig mad på tallerkenerne. Tværtimod. Vi mener, at lokale, sæsonbetonede råvarer er en langt større luksus end importerede og eksotiske grøntsager og udskæringer nogensinde bliver. At små lokale producenter er værd at støtte op om. At dyrevelfærd giver bedre produktioner, og at et fokus på madspild gør os til bedre håndværkere.


Vi forventer, at du er:
•    Opsøgende og interesseret i dit fag og dets udvikling, trends og tendenser
•    Passioneret omkring formidling af vin og gastronomi
•    Kreativ og nytænkende i din tilgang til servicering af gæster 
•    Udadvendt og interesseret i gæstekontakt og et godt samarbejde med dine kolleger
•    Indstillet på skiftende arbejdstider

Vi tilbyder:
•    En spændende og livlig arbejdsplads med plads til både grin og udvikling
•    Gode kollegaer samt et godt og konstruktivt arbejdsmiljø
•    Årlige elevdage i Sinatur, hvor du mødes til forskellige arrangementer med eleverne fra vores øvrige hoteller og afdelinger

Vil du vide mere? Har du spørgsmål til stillingen, er du velkommen til at kontakte restaurantchef, Sarah Pihl Svendsen, e-mail sasv@sinatur.dk eller telefon +45 65314002.

Ansøgning og tiltrædelse: Vi ønsker at ansætte en elev snarest muligt, men vi søger selvfølgelig efter den rette. Vi afholder løbende samtaler. Send din ansøgning til Sarah på ovenstående mail eller ansøg via linket nedenfor.

Om os: Storebælt er en del af hotelkæden Sinatur Hotel & Konference, der består af i alt seks unikke hoteller med smuk natur som fællesnævner. Alle Sinatur hotellerne har høje ambitioner, når det kommer til at passe på naturen og drive en bæredygtig forretning. Vi har en række ambitiøse mål på naturens vegne, der blandt andet betyder, at vi i udgangen af 2020 er blevet B Corp certificeret. Det er en dokumentation på, at vi lever op til de højeste bæredygtige standarder indenfor miljømæssige og sociale forhold. Vi er på en spændende grøn rejse, som kun lige er begyndt, og som du får rig mulighed for at være en del af.
 

Tip en venDetaljer

Kickstart din kokkekarriere hos Gl. Avernæs Sinatur Hotel & Konference - Vi søger en ny kokkeelev!

Sinatur Hotel & Konference Publiceret 6. maj 2025
Ansøgningsfrist: Løbende

Udenfor Assens - Midt i den sydfynske natur og tæt på både skov og strand.
Har du en passion for mad, natur og grønne værdier? Drømmer du om en uddannelse, hvor du både lærer af dygtige fagfolk og bliver en del af et sjovt og inspirerende fællesskab? Så er det måske dig, vi leder efter som vores nye kokkeelev på Gl. Avernæs!
________________________________________
Hvem er vi?
Gl. Avernæs er en del af Danmarks mest klimabevidste hotelkæde, Sinatur - og vi elsker mad, mennesker og meningsfuldhed. Vores hotel ligger i en smuk, historisk bygning på en fredelig halvø omgivet af vand og skov. Her er højt til himlen og god plads til både ambitioner, grin og store smagsoplevelser.
________________________________________
Hvad kan du forvente?
•    En hverdag fyldt med smag, læring og ansvar - fra mise en place til service.
•    Topklasse råvarer: Vi bruger primært lokale, økologiske og sæsonbaserede ingredienser.
•    Et stærkt sammenhold i køkkenet - her er plads til både fokus og fællesskab.
•    Elevdage med de andre Sinatur-hoteller, hvor du kan netværke og blive klogere på dit fag.
•    Mulighed for at prøve idéer af og udfordre status quo - vi elsker kreativitet!
________________________________________
Vi leder efter dig, der:
•    Brænder for mad og er nysgerrig på gastronomiens verden
•    Har lyst til at lære og udvikle dig - og samtidig være en fed kollega
•    Elsker at eksperimentere og prøve nye ting af i køkkenet
•    Tænker grønt og har lyst til at gøre en forskel for klima og miljø
•    Er klar på skiftende arbejdstider og et job med tempo og variation
________________________________________
Vi tilbyder:
•    En arbejdsplads med højt humør og høj faglighed
•    Kollegaskab og kultur, du vil elske at være en del af
•    Et sted, hvor miljøhensyn og kvalitet går hånd i hånd
•    En mulighed for at blive en del af noget større - og måske blive hos os efter endt uddannelse
 

Klar til næste skridt?
Har du spørgsmål, så fang vores køkkenchef Martin Riber på mari@sinatur.dk eller +45 6373 7373.
Send din ansøgning direkte til Martin på mail - vi indkalder løbende til samtale, og vi glæder os til at høre fra dig!
________________________________________
Om Sinatur:
Vi er seks hoteller med ét fælles mål: at skabe store oplevelser med et lille klimaaftryk. Vi er B Corp-certificerede, har Det Økologiske Spisemærke i sølv og arbejder hver dag på at passe på naturen og skabe bedre forhold for både mennesker og planeten - én gæst og én tallerken ad gangen.
________________________________________
Hos os handler det ikke kun om mad - det handler om mennesker, natur og ansvarlighed. Skal du med på rejsen?
 

Tip en venDetaljer

Opvasker søges til Gl. Avernæs Sinatur Hotel & Konference

Sinatur Hotel & Konference Publiceret 2. maj 2025
Ansøgningsfrist: Hurtigst muligt

Opvasker søges til Gl. Avernæs Sinatur Hotel & Konference
- Deltid eller fuldtid, primært aften og hverdag
 

Er du en positiv og energisk person, der trives med at skabe orden og overblik - også når der er travlt? Så er det måske dig, vi søger som vores nye opvasker!
Hos Gl. Avernæs bliver du en vigtig del af et engageret og hjælpsomt team, hvor vi løfter i flok og har det godt sammen. Din indsats sikrer, at køkkenet fungerer - og at gæsterne får en oplevelse i særklasse.
 

Dine arbejdsopgaver vil bl.a. være:
•    Opvask og oprydning i køkken og opvaskerum
•    At sikre struktur og orden i opvask og køkken - og være det vigtige bindeled mellem køkken og servering
 

Vi forestiller os, at du:
•    Har ordenssans og kan levere skinnende rent service og glas
•    Er stabil, smilende og imødekommende
•    Bevarer overblikket - også når tempoet er højt
•    Er hjælpsom og har lyst til at være en del af et velfungerende team
•    Er fleksibel og kan arbejde aften og weekend, når det er nødvendigt
 

Vi tilbyder:
•    En fleksibel stilling på deltid eller fuldtid - primært aftenvagter mandag til fredag, men med mulighed for weekendvagter
•    Gode ansættelsesvilkår med pension, sundhedsordning og attraktive personalegoder
•    Et stærkt fællesskab med passionerede kolleger og en kultur, hvor der er plads til alle
•    En arbejdsplads med fokus på trivsel, udvikling og bæredygtighed
 

Om Sinatur
Gl. Avernæs er en del af Sinatur Hotel & Konference - en hotelkæde med seks unikke hoteller i naturskønne omgivelser. Vi er B Corp-certificerede og arbejder aktivt for at tage ansvar for både mennesker og miljø. Hos os er bæredygtighed ikke bare noget, vi taler om - det er en integreret del af vores hverdag og vores fælles fremtid.
 

Er du vores nye kollega?
Har du spørgsmål til stillingen, er du meget velkommen til at kontakte restaurantchef Laila Høi på lath@sinatur.dk eller +45 6373 7373.
Vi holder samtaler løbende - send din ansøgning til Laila på ovenstående mail eller via linket nedenfor.
 

Tip en venDetaljer

Kok søges til Skarrildhus Sinatur Hotel & Konference

Sinatur Hotel & Konference Publiceret 28. marts 2025
Ansøgningsfrist: Løbende

Kok søges til Skarrildhus Sinatur Hotel & Konference


Er du fan af bæredygtighed, lokale råvarer, økologi, smuk natur og gode kollegaer? Så er du måske den dygtige kok, vi mangler på Skarrildhus ved Herning.


Vi søger en dygtig kok, der trives i et ambitiøst køkken med fokus på gode råvarer, kreativitet og kvalitet. Her bliver du en del af et dedikeret team, der tænker kvalitet frem for kvantitet. 
Og det forventer vi også, at du gør. Uanset om maden skal serveres til vores daglige konferencegæster eller som a la carte retter for private gæster og selskaber, går vi aldrig på kompromis med hverken smag eller æstetik.


Du skal være med til at videreformidle de gode historier om Sinatur og vores bæredygtige, gastronomiske koncept til vores gæster. Gastronomi er én af de tre kerneværdier, der danner udgangspunktet for hele vores forretning, og vi har Det Økologiske Spisemærke i sølv, som betyder at 60-90 % af vores mad- og drikkevarer er økologiske.
Sammen skal vi sikre, at vores gæster får en god og nærværende oplevelse, der giver dem lyst til at komme igen. 


Vi forventer, at:
•    Du brænder for dit fag
•    Du brænder for at formidle om smag, nørdede madanekdoter og lokale historier om råvarerne
•    Du er vant til arbejde hurtigt og effektivt og har evnen til at bevare overblikket 
•    Du er kreativ og nytænkende i din tilgang til servicering af gæster og har øje for detaljerne
•    Du er udadvendt og interesseret i gæstekontakt og et godt samarbejde med dine kollegaer
 

En god arbejdsplads. I Sinatur arbejder vi meget målrettet med at skabe et godt arbejdsmiljø med plads til forskelligheder, fællesskab, fleksibilitet og individuel udvikling. Derudover tilbyder vi en attraktiv lønpakke inkl. pensions- og sundhedsordning.


Vil du vide mere? Har du spørgsmål til stillingen, er du velkommen til at kontakte køkkenchef Anne Cathrine Christensen på telefon 26289026 eller acch@sinatur.dk


Ansøgning og tiltrædelse: Stillingen ønskes besat snarest muligt, og vi afholder løbende samtaler. Send din ansøgning til Anne Cathrine på ovenstående mail eller ansøg via knappen nedenfor.

Om os: Skarrildhus ligger naturskønt midt på den jyske hede omgivet af idylliske åer i Skarrild, 25 km. syd for Herning. Vi er en del af hotelkæden Sinatur Hotel & Konference, der består af i alt seks unikke hoteller med smuk natur som fællesnævner. Alle Sinaturhotellerne har høje ambitioner, når det kommer til at passe på naturen og drive en bæredygtig forretning. Vi har sat os en række ambitiøse mål på naturens vegne, der blandt andet betyder, at vi i udgangen af 2020 er blevet B Corp certificeret. hvilket er en dokumentation på, at vi lever op til de højeste bæredygtige standarder indenfor miljømæssige og sociale forhold. Et bæredygtigt miljø er et fællesansvar og en spændende rejse, som kun lige er begyndt, og som du får rig mulighed for at være en del af.
 

Tip en venDetaljer

Tjenerelev søges til Haraldskær Sinatur Hotel & Konference

Sinatur Hotel & Konference Publiceret 18. marts 2025
Ansøgningsfrist: Løbende

Brænder du for nærværende service og har du lyst til at kickstarte din karriere i Sinatur? Så er du måske den dygtige tjenerelev, vi mangler på Haraldskær Sinatur Hotel & Konference i Vejle. 


Du får en vigtig rolle i den daglige drift af vores restaurant samt konference- og selskabslokaler og bliver en del af et dedikeret team, der står klar til at lære fra sig og give dig et godt indblik i tjenerfaget, samtidig med at der er god plads til at have det sjovt og være social.


Sammen skal I sikre, at vores gæster får en god og nærværende oplevelse, der giver dem lyst til at komme igen. Du får rig mulighed for at udvikle dig og sætte dit præg på vores hoteloplevelse, samtidig med at du bliver fortrolig med dit nye erhverv som tjener. 


Du skal være med til at videreformidle de gode historier om Sinatur, vores samfundsambitioner og gastronomiske koncept til vores gæster. Gastronomi er én af de tre kerneværdier, der danner udgangspunktet for hele vores forretning, og vi har Det Økologiske Spisemærke i sølv, som betyder at 60-90 % af vores mad- og drikkevarer er økologiske. Vi mener, at lokale, sæsonbetonede råvarer er en langt større luksus end importerede og eksotiske grøntsager og udskæringer nogensinde bliver. At små lokale producenter er værd at støtte op om. At dyrevelfærd giver bedre produktioner, og at et fokus på madspild gør os til bedre håndværkere.


Vi forventer, at du er:
•    Opsøgende og interesseret i dit fag og dets udvikling, trends og tendenser
•    Passioneret omkring formidling af vin og gastronomi
•    Kreativ og nytænkende i din tilgang til servicering af gæster
•    Udadvendt og interesseret i gæstekontakt og et godt samarbejde med dine kolleger
•    Indstillet på skiftende arbejdstider


Vi tilbyder:
•    En spændende og livlig arbejdsplads med plads til både grin og udvikling
•    Gode kollegaer samt et godt og konstruktivt arbejdsmiljø
•    Årlige elevdage i Sinatur, hvor du mødes til forskellige arrangementer med eleverne fra vores øvrige hoteller og afdelinger
•    Et spændende vinkort med over 1000 forskellige vine fra Europa


Vil du vide mere? Har du spørgsmål til stillingen, er du velkommen til at kontakte Restaurantchef, Nich Ørum på nrum@sinatur.dk eller +45 76496000. 


Ansøgning og tiltrædelse: Stillingen ønskes besat snarest muligt og vi afholder løbende samtaler. Send din ansøgning til Nich via linket.


Om os: Haraldskær er en del af hotelkæden Sinatur Hotel & Konference, der består af i alt seks unikke hoteller med smuk natur som fællesnævner. Alle Sinatur hotellerne har høje ambitioner, når det kommer til at passe på naturen og drive en bæredygtig forretning. Vi har en række ambitiøse mål på naturens vegne og er på en spændende grøn rejse, som kun lige er begyndt, og som du får rig mulighed for at være en del af.
 

Tip en venDetaljer

Reservekok til Frederiksdal Sinatur Hotel & Konference

Sinatur Hotel & Konference Publiceret 12. februar 2025
Ansøgningsfrist: Hurtigst muligt

Reservekok søges til Frederiksdal Sinatur Hotel & Konference

Vi søger en reservekok, der kan træde til og støtte vores køkkenteam, når der er brug for ekstra hænder i travle perioder. På Frederiksdal laver vi næsten alt fra bunden og udvikler vores menuer med sæsonens friske, lokale råvarer. Bæredygtighed, økologi og kvalitet er nøgleord i vores daglige arbejde, og alle seks Sinatur-hoteller har Det Økologiske Spisemærke i sølv. Som reservekok vil du indgå som en vigtig del af teamet og bidrage til, at vi altid leverer høj kvalitet - både til vores konferencebuffeter, a la carte-serveringer og selskabsmenuer.

Vi forventer, at du: 

  • Er faglært kok eller har relevant erfaring fra branchen.
  • Er fleksibel og kan træde til ved behov.
  • Har passion for madlavning og sans for kvalitet.
  • Trives i en varieret arbejdsdag med forskellige opgaver.
  • Er mødestabil og bidrager til et godt arbejdsmiljø

Vi tilbyder: 

  • En spændende stilling i et dedikeret og kreativt køkkenteam. 
  • Mulighed for at arbejde med friske, lokale råvarer og økologi. 
  • Et stærkt fællesskab med engagerede kollegaer. 
  • Gode ansættelsesforhold med mulighed for udvikling.

Lyder det som noget for dig?

Kontakt Køkkenchef Jeppe Juel Schlütter på telefon 50569363 eller mail jjsc@sinatur.dk for yderligere oplysninger.

Tip en venDetaljer

Køkkensouschef, Frederiksdal Sinatur Hotel & Konference

Sinatur Hotel & Konference Publiceret 12. februar 2025
Ansøgningsfrist: Hurtigst muligt

Souschef søges til Frederiksdal Sinatur Hotel & Konference

Vi søger en dygtig og passioneret souschef, der har lyst til at være en del af vores kreative og dedikerede køkken på Frederiksdal. Her fremstiller vi næsten alt fra bunden og udvikler altid vores menuer med udgangspunkt i sæsonens friske, lokale råvarer. Derudover spiller kvalitet, etik og omtanke for miljøet en bærende rolle i vores daglige arbejde, og alle seks Sinatur-hoteller har Det Økologiske Spisemærke i sølv. Som souschef vil du have en central rolle i køkkenet og være med til at sætte retningen for vores gastronomiske profil. Du skal kunne tage ansvar og sikre, at kvaliteten altid er i top, både i vores daglige konferencebuffeter og vores a la carte- og selskabsmenuer.

Vi forventer, at du:

  • Er faglært kok med erfaring som souschef eller fra en lignende stilling. 
  • Har lederevner og kan motivere samt inspirere dine kollegaer. 
  • Er kvalitetsbevidst, ambitiøs og brænder for gastronomisk udvikling. 
  • Trives i en alsidig arbejdsgang, hvor du både arbejder med buffeter, a la carte og selskaber. 
  • Er mødestabil, struktureret og bidrager aktivt til et stærkt team.

Vi tilbyder:

  • En attraktiv stilling i et kreativt og engageret køkken. 
  • Mulighed for udvikling og personlig udfoldelse. 
  • Gode ansættelsesforhold med en attraktiv lønpakke, inkl. pensions- og sundhedsordning. 
  • En arbejdsplads med fokus på bæredygtighed og økologi.

Lyder det som noget for dig? 

Kontakt Køkkenchef Jeppe Juel Schlütter på telefon 50569363 eller mail jjsc@sinatur.dk for yderligere oplysninger. 

Tiltrædelse hurtigst muligt eller efter aftale.

Tip en venDetaljer

JobAgent

Tilmeld dig JobAgenten, og modtag stillingsopslag, som matcher dine præferencer, så snart de bliver slået op.

Er der ikke en ledig stilling som matcher dine kompetencer, er du velkommen til at oprette en JobAgent. Så vil du automatisk modtage en mail, hvis vi slår en stilling op, som kunne have interesse for dig.